Η Όλγα Κασίμοβα Aναγνωστάκη, γεννήθηκε στη Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν και είναι τελειόφοιτος της ιατρικής σχολής της Τασκένδης. Ως φοιτήτρια επιστημονικής κοινότητας συμμετείχε σε έρευνα μεταμόσχευσης νεφρών και ως χειρουργός, εργάστηκε 6 μήνες στην Τασκένδη. Μετακόμισε στην Ελλάδα όπου αναγνώρισε τους τίτλους σπουδών της και εργάστηκε δύο χρόνια σαν αγροτική ιατρός και στην συνέχεια στο στρατιωτικό νοσοκομείο ΝΙΜΙΤΣ για έξι χρόνια όπου ολοκλήρωσε την ειδικότητα της χειρουργού.
Ομήρου 2 Κηφισιά, Ισόγειο